Loxone Miniserver rozšíření o 1-Wire a EnOcean modul

K řídicí jednotce domovní automatizace zkusíme připojit další moduly pro datové senzory a bezdrátové ovladače a aktory. 

Loxone Miniserver 2

Bez možnosti rozšíření je v podstatě každý řídící modul pro domovní automatizaci bezcenný, Miniserver je možné vybavit spoustou dalších jednotek, zkusili jsme ty, co jsme měli k dispozici. Opět výborně je vše včetně ovládání vidět na naší videoukázce v závěru článku. 


První z rozšiřujících modulů je 1-Wire, modul který umožňuje integraci různých senzorů do Vaší domácnosti. 1-Wire Extension je ideální pro instalace, kde je zapotřebí hodně senzorů a čidel. Tyto spolehlivé senzory se vyznačují především nízkými cenami a snadnou instalací. 1-Wire Extension je připojen přímo na Miniserver a na své datové lince může mít až 32 různých senzorů.

Na modul 1-Wire lze připojit tyto senzory:
DS1822 (22) Teplota
DS18B20 (28) Teplota
DS18S20 (10) Teplota
DS1963S (18) Přístupový systém
DS1990 (01) Přístupový systém
DS2438 (26) Teplota, napájení VDD, VADV, Sens.

Každý rozšiřující modul má vlastní číslo (pod čárovým kódem), které je nutné zadat při parametrizaci modulu v software Loxone Config.

Loxone Miniserver 


Další  krabička obsahuje rozhraní EnOcean pro bezdrátové připojení vypínačů, aktorů a dalších elektroinstalačních prvků.  Modul umožňuje komunikaci se všemi produkty EnOcean, které jsou již k dispozici u mnoha výrobců na trhu. Pracuje s protokolem EnOcean, což je bezdrátová technologie, která funguje zcela bez baterií.

Loxone Miniserver 


Nejdříve připojíme jeden 1-Wire modul, hezky postupně, nemusí se vše povést napoprvé, zvlášť pokud jste to ještě nedělali. 

Loxone Miniserver 2 


Čidla teploty DS18B20 se běžně instalují kdekoliv v domě, pro připojení stačí 3 vodiče, dva pro +5V napájení a třetí datový. Každé čidlo má své originální číslo, takže je nelze později zaměnit. Stačí vědět, kam jsme který snímač osadili.

Koupit se dají běžně třeba v GM za pár desetikorun.

Loxone Miniserver 2 


Připojený bezdrátový EnOcean modul, pokud na modulech poblikává zelená signalizace je vše v pořádku. EnOcean může ovládat až 128 senzorů a 128 aktorů.

Anténa není součástí dodávky, na drát to ale taky fungovalo bezvadně.

Loxone Miniserver 2 


Vypínač nebo přepínač s bezdrátovou komunikací EnOcean. Přesně do instalační krabice, nepotřebuje baterku nic. Funguje v pásmu 863,3MHz, může pracovat v rozmezí teplot -25°C .. 65°C v suchém prostředí. Výrobce udává minimálně 50 000 sepnutí. 

Loxone Miniserver 2 


Stejně jako tento aktor EnOcean, pracuje ve stejném pásmu 863,3MHz, dokáže sepnout maximálně 2500W v odporové zátěži, na indukci 600VA. Připojení samozřejmě na 230V,50Hz.

Loxone Miniserver 2 


Do našeho projetu přidáme periferii, pěkně jednu po druhé. Ve vlastnostech této jednotky musíme nastavit to správné identifikační číslo, o kterém byla zmínka na začátku, najdete je pod čárovým kódem ze zadní strany.

Vždy si kus projetu uložíme a klidně nahrajeme do Miniserveru. Tady se totiž nic nekompiluje a nehlídá, takže program jede v Miniserveru stále.

Loxone Miniserver 2 


1-Wire modul nám žije, takže zkusíme přes vyhledávání najít jeho teplotní senzor DS18B20. Software jej najde téměř okamžitě, jak je vidět ve spodní části okna. 

Loxone Miniserver 2 


Následně už přetáhneme senzor teploty myší do programu, pojmenujeme podle libosti a přiřadíme Kategorii a Místo.

V programu nemusí být čidlo nikde připojeno, pokud chceme teplotu jen vidět. V případě nějaké regulace připojíme proměnnou na vstup libovolného regulátoru. 

Loxone Miniserver 2 


Úplně stejně instalujeme do programu EnOcean, včetně sériového čísla. Dokud nebude zeleně signalizovat, že je OK, nemá smysl připojovat bezdrátové prvky.

Pak již stačí zapnout EnOcean monitoring a tlačítko několikrát stisknout. Ve spodní části se objeví každé stisknutí a opět i vypínač má své sériové číslo.

Loxone Miniserver 2 


Zase si zkusíme nastavit známé přiřazení přepínače do kategorií a místností. Pro přehlednost máme jen Velín a čidla. 

Ve žlutém řádku je vidět online počet stisknutí vypínače.

Loxone Miniserver 2 


Zkusíme vložit do programu jednoduchý programový blok na ovládání žaluzií nebo čehokoliv podobného s výstupy přímo na periferii Miniserveru.

V programu máme ještě test dvoustavového regulátoru, jeho hodnoty budeme ovládat z internetového prohlížeče. Výstup regulátoru není na fyzický výstup, ale do "značky", což je vlastně interní merker v PLC Miniserveru. 

Loxone Miniserver 2 


Vrazíme program do Miniserveru, nebo chcete-li do PLC a zkusíme to zobrazit v prohlížeči.

Loxone Miniserver 2 


Pro první nastavení modulů je vhodné využít nápovědu, jak bylo zmíněno, je kontextová a hlavně česky. Občas se v ní doklinkáte i do angličtiny, úplně všechno přeloženo není, ale většina ano, což bohatě stačí.

Taky jsem ji několikrát využil. 

Loxone Miniserver 2 


Zadáme IP adresu miniserveru a jedeme, tentokrát přes Google Chrome.

 

Loxone Miniserver 2 


V kategorii čidel již vidíme všechny nakonfigurované. Myslím že není třeba komentáře, myší si ovládáme, co potřebujeme. 

Nelze zatím měnit styl a velikost písma ani velikost zobrazených proměnných, snad se toho dočkáme v budoucnu. Skutečná teplota by klidně snesla i větší a tučný font.

Řazení položek je možné a to na úrovni řazení Kategorií v Místnostech. Stačí ve vlastnostech uživatele zaškrtnout možnost "Řadit dle oblíbenosti" a vhodně používat oblíbenost (hvězdičky) u Místností a Kategorií. 

Klikněte si na obrázek pro zvětšení.

Loxone Miniserver 2  


V místnosti "Velín" pak přibyl viditelný programový blok "Žaluzky" a jeho ovládání. Opět aktivní stavy jsou zelené, vypnuto červené. Proti Mozille se u tohoto bloku v Chrome zobrazuje i poloha žaluzií v malém čverečku mezi šipkami nahoru a dolů. Je to vidět na videoukázce.

Klikněte si na obrázek pro zvětšení.

Loxone Miniserver 2  


Rozšíření nastavení a vizualizace dalších modulů Miniserveru v praxi. 

 

Klikněte si zde pro otevření videa samostatném okně 


Závěr:

Nejvíce se to líbilo mojí nejmladší, která si klikáním myši z vedlejí místnosti ovládala celý Miniserver, kdyby byl čas, vrazil bych jí to na domeček pro Bárbíny. Do bloku pro žaluzie se dá například zadat poloha a orientace, a ty se pak ovládají podle skutečného východu a západu slunce v dané oblasti. Řídit se vše dá mobilem přes Wi-Fi, i když není zatím podpora pro všechny platformy, třeba HTC se svým Windows Mobile moc nejel. Takže pro opravdový dům je to použitelné, jestliže na to přijdou děti, je všechno OK.

Celý systém je ovšem velmi intuitivní a přehledný, což ale neznamená, že si budete ovládat dům za dva večery. Skutečná aplikace dá jistě mnohem více práce, a samozřejmě, pokud si netroufáte sami, tak Vám ji dodá hotovou výrobce.   


  • partner loxone
  • partner samsung
  • pripojeni knx
  • inteligentni enocen
  • apple inteligentni ovladání